B.C.E.P.U.S.M.

B.C.E.P.U.S.M.

Rodzina... Kiedy zaczynamy do niej przynależeć? Odpowiedź jest prosta - w dniu narodzin. Wszyscy cieszą się i witają nowego członka w swojej rodzinie. Wspólnie przeżywają najważniejsze etapy jego życia- pierwszy krok, pierwsze słowo, pierwszy dzień w szkole. Kiedy pojawiają się pierwsze przyjaźnie i miłości, rodzina przyjmuje kolejne osoby do domu, w którym pod przywództwem „Pana domu” chce dawać ciepło i opiekę. Z czasem, w poźniejszych etapach, ważne wybory życiowe mające wpływ na całe życie tej osoby – przeżywane są w rodzinnej wspólnocie. 

Podobnie jest z naszą wiarą.... W pierwszym z z siedmiu sakramentów – CHRZCIE– zaczynamy przynależeć do WSPÓLNOTY KOŚCIOŁA – rodziny. KOŚCIÓŁ staje się domem, przyjmuje nas z otwartymi ramionami, cieszy się że dołączamy do Tej Wielkiej Rodziny. Przeżywamy kolejne ważne etapy i wybory życia: Pierwszą Komunię, Spowiedź, Bierzmowanie, wybór powołania życiowego... Gdy przyprowadzamy swoich znajomych/chłopaka/dziewczynę do DOMU, KOŚCIÓŁ raduję się z każdej osoby i wszystkich przyjmuje do RODZINY z otwartymi ramionami, gdzie czeka na każdego z sobna PAN DOMU.

B- BAPTISMA 

BAPTISMA 
-sakrament wprowadzający w życie chrześcijańskie
-naznaczenie życia Jezusem

 1. Co to jest Baptisma ? �� Jest to określenie wywodzące się z języka łacińskiego, określające Chrzest Święty. Chrzest jest pierwszym sakramentem, który gładzi grzech pierworodny, ten, który każdy człowiek posiada od urodzenia. Stanowi zmycie śladu po grzechu popełnionym przez Adama i Ewę. Daje nam życie nadprzyrodzone i czyni nas członkami wspólnoty Kościoła. Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, zapewnia nam status dziecka Bożego i jest konieczny do zbawienia... Przed przyjęciem chrztu trzeba złożyć wyznanie wiary i wyrzec się szatana. Bóg przez chrzest wyciska na duszy niezatarte znamię i daje możliwość korzystania z pozostałych sakramentów. 
2. Kto może zostać ochrzczony i dlaczego najczęściej praktykuje się to u dzieci? Każda osoba może zostać ochrzczona, jeśli tylko wierzy i tego chce. W przypadku osoby dorosłej musi zostać wcześniej odpowiednio do tego przygotowana. Zazwyczaj (we wspolnotach z dłuższą historią – np. Eropa), sakrament ten udzielany jest dzieciom, aby jak najszybciej oczyścić je z grzechu pierworodnego.
 3. Dlaczego używa się przy chrzcie "wody" ? Przede wszystkim ze względu na jej symbolikę. Woda jest źródłem życia, służy do oczyszczania zabrudzonych rzeczy, jest przejrzysta, a także jest zdolna przeniknąć i ogarnąć zanurzony w niej przedmiot.
 4. Na czym polega chrzest krwi? Męczennicy za wiarę w Chrystusa, umierający bez chrztu z wody, dostępują oczyszczenia z grzechów i wewnętrznego odrodzenia, a tym samym mogą osiągnąć zbawienie. Ich męczeństwo jest chrztem krwi, zastępującym chrzest z wody. Cierpienie dla Chrystusa, oddanie dla Niego życia wyraża głęboką wiarę i miłość. Przez swoją mękę i śmierć męczennicy upodabniają się do Chrystusa ukrzyżowanego i przez Niego zostają oczyszczeni i uświęceni. 
5. W jaki sposób i kto może udzielać sakramentu chrztu? Zasadniczo sakramentu chrztu udziela kapłan lub diakon. W razie niebezpieczeństwa śmierci każdy bez wyjątku człowiek, nawet niewierzący, może ważnie udzielić tego sakramentu. Udzielając chrztu, trzeba chcieć spełnić to, co czyni Kościół szafujący sakramentami. Chrztu udziela się w ten sposób, że polewając głowę ochrzczonego wypowiada się słowa: „(imię osoby chrzczonej), ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Do chrztu nie musi być używana woda święcona wystarczy aby była czysta i niegazowana. 

C- CONFIRMATIO 
E

CONFIRMATIO
1. Skoro zostaliśmy wcześniej ochrzczeni, to po co nam bierzmowanie, przecież to to samo.? Przyjęcie tego sakramentu jest dopełnieniem łaski chrztu. Pozwala jeszcze ściślej związać się z Kościołem, a przez otrzymaną moc od Ducha Świętego zobowiązuje jeszcze bardziej do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do stawania w jej obronie.
2. Kim jest świadek i jaką pełni funkcję? Świadkiem bierzmowania może być osoba, która przyjęła wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, Eucharystię, bierzmowanie) i prowadzi życie zgodne z zasadami wiary. Zadaniem świadka jest troska o to, by bierzmowany wypełniał obowiązki wypływające z przyjęcia tego sakramentu. 
3. Jak wygląda przyjęcie tego sakramentu? Obrzęd sakramentu bierzmowania obejmuje: gest włożenia rąk, który oznacza błaganie o dar Ducha Świętego dla bierzmowanego; namaszczenie krzyżmem świętym - sporządzonym z oliwy i wonnego balsamu, przez nakreślenie znaku krzyża na czole, co symbolizuje wyciśnięcie znamienia, szczególnego znaku Ducha Świętego w duszy bierzmowanego. Jednocześnie biskup wypowiada słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”. Obrzęd kończy dialog biskupa z bierzmowanym: na słowa: „Pokój z Tobą” bierzmowany odpowiada: „I z duchem twoim”. Zastąpił on gest lekkiego uderzenia w policzek, symbolizujący pocałunek pokoju. W czasie namaszczenia świadek kładzie prawą rękę na ramieniu bierzmowanego.
 4. Dlaczego bierzmowanie jest konieczne? 
Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej: 
- zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie, tak że możemy mówić "Abba, Ojcze!"
- ściślej jednoczy nas z Chrystusem; 
- pomnaża w nas dary Ducha Świętego; 
- udoskonala naszą więź z Kościołem; 
- udziela nam, jako prawdziwym świadkom Chrystusa, specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża 

E-EUCHARISTIA 

EUCHARISTIA
 1. Eucharystia- co to ?
 Jest to pokorna obecność Boga wśród ludzi pod postaciami chleba i wina. Pokarm na życie wieczne. Poprzez Eucharystię uczestniczymy ze wspólnotą wierzących w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Eucharystia jest kenozą, czyli wyniszczeniem sie Boga-Człowieka, ponieważ Jego największa świętość styka się z twoją grzesznością i niegodnością. Przyjmujesz Jezusa ustami, które potrafią zabijać słowem, często to one są źródłem zła i nieszczęścia. To jednak nie znaczy, że masz unikać Eucharystii, przeciwnie! Jezus z miłością czeka na Ciebie, On chce przychodzić by cię przemieniać. 
2. Jak ważne jest dla chrześcijanina przyjmowanie komuni ? 
Celebrowanie jak i uczestnictwo w Eucharystii jest punktem kulminacyjnym życia chrześcijańskiej wspólnoty. Nie ma nic ważniejszego od Eucharystii, ponieważ w tej jednej liturgii uczesniczymy w tej samej Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa, które trwają od 2000 lat.

B
C
E
P- PAENITENTIA
U
S
M

PAENITENTIA - miłosierne podniesienie grzesznika



1.  Dlaczego pokuta i pojednanie ? Skąd ta nazwa ?
Ten sakrament ma różne nazwy: przebaczenia, nawrócenia lub spowiedzi. Nazywany jest sakramentem nawrócenia, ponieważ urzeczywistnia w sposób sakramentalny wezwanie do przemiany życia, drogę powrotu do Ojca, od którego człowiek oddalił się przez grzech. Bóg w tym sakramencie pozwala na poczuć Swoją wielką miłości do nas, dzięki której przebacza nam każdy grzech. Nie pamięta złego!

2. Dlaczego tylko kapłani mogą odpuszczać grzechy? Dlaczego nie mogą udzielać tego sakramentu zakonnice ?
Ponieważ tylko księża mają święcenia kapłańskie, na mocy których, mają władze odpuszczania grzechów. Chociaż są tylko pośrednikami pomiędzy Bogiem a człowiekiem , to właśnie Apostołom i uczniom zgromadzonym w Wieczerniku – Jezus zlecił to wielkie zadanie oczyszczania wierzących.

3. Czy istnieją grzechy, które są tak ciężkie, że nie może z nich rozgrzeszyć zwykły kapłan?
Istnieją grzechy przez których popełnienie człowiek ściąga na siebie ekskomunikę( wyłączenie ze wspólnoty Kościoła). W takich przypadkach rozgrzeszenia może udzielić tylko biskup, a w szczególnych wypadkach nawet wyłącznie papież. W zagrożeniu życia, każdy kapłan może udzielić rozgrzeszenia ze wszystkich grzechów i zdjąć karę ekskomuniki.

4. Co nam daje regularna spowiedź ?
Regularna spowiedź uwrażliwia nasze sumienie na dobro i zło. Pomaga je kształtować, wzmacniać, tak abyśmy nie oszukiwali siebie i Boga.

5. Dlaczego spowiadam się u księdza, a nie mogę samemu np . w rozmowie z Bogiem ? Jezus jako Syn Boży upoważnił kapłanów i to oni, w Jego imieniu, mogą odpuszczać grzechy. My z jednej strony lubimy tłumaczyć przed sobą nasze grzechy, zamiatać je pod dywan – bagatelizować, z drugiej natomiast dręczyć się nimi, dlatego Bóg chce żebyśmy głośno je wypowiedzieli, przed Bogiem oraz słuchali pouczenia Miłosiernego Ojca. Księża, biskupi i papież również nie mogą sami się wyspowiadać. Oczyszczenia z grzechu i łaskę uczynkową zyskują u Boga za pośrednictwem innych księży pomimo iż mają święcenia kapłańskie.



B
C
E
P
U- UNCITO INFIRMORUM
S
M

UNCITO INFIRMORUM – sakrament cierpiących razem z Jezusem



1. Co dokonuje się w sakramencie namaszczenia chorych?
Namaszczenie chorych obdarza pociechą, pokojem i siłą. Jednak wśród wielu chorych ten sakrament jest źle postrzegany. Ludzie zostawiają go na ostatni moment zapominając, że to właśnie on ma pomóc w cierpieniu, bólu, bowiem Pan wziął na siebie nasze lęki i na swoim ciele poniósł nasze bóle.

2. Dlaczego Kościół szczególną troską otacza chorych?
Św. Benedykt z Nursji mówił: "Troska o chorych musi być przede wszystkim i nade wszystko; należy im służyć tak jakby każdy z nich był samym Chrystusem". Jezus pokazuje nam: "Kiedy cierpicie, niebo współcierpi z wami". Jedną z najbardziej charakterystycznych cech chrześcijaństwa jest stawianie w centrum ludzi starych, chorych i potrzebujących opieki. Dlaczego? Ponieważ troszcząc się o tych którzy po ludzku nic zaoferować nie mogą, uczymy się prawdziwej bezinteresownej miłości.

3. Co to jest wiatyk?
Jest to ostatnia Komunia Święta, którą człowiek przyjmuje przed śmiercią na drogę do Nieba.


B
C
E
P
U
S- SACRI ORDINES
M

SACRI ORDINES –  sakrament święceń – uczestnictwa w misji zbawczej Jezusa


1. Czy nie obraża to godności kobiet, że tylko mężczyznom wolno przyjąć ten sakrament? Przed Bogiem kobieta i mężczyzna mają równą godność, ale zostały im powierzone inne zadania. W kapłanie-mężczyźnie, wspólnota ma widzieć reprezentanta Jezusa Chrystusa. Kapłaństwo jest szczególną służbą, która wymaga od mężczyzny ojcowskiego podejścia, stanowczości, ale i miłości do każdego człowieka – ponad grzechem.

2. Dlaczego Kościół wymaga od prezbiterów i biskupów życia w celibacie?
Celibat to nie jakieś ograniczenie czy zakaz... Życie w czystości jest znakiem miłości, zupełnego poświęcenia Panu i gotowości do służby. Przez tę chęć upodobnienia się kapłana do Jezusa Chrystusa, który nie zawarł małżeństwa lecz poświęcił się wyłącznie pracy apostolskiej, ma dawać mu czas na poświęcenie się wyłącznie powołaniu do głoszenia Ewangelii, całym sobą i na wszystkie możliwe sposoby. Poza tym Kapłan ma służyć wszystkim i nie mógłby w dobry sposób zaopiekować się rodziną... co wybrać... spowiadać w czwartek czy pojechać z synkiem do lekarza.. posiedzieć przy chorej żonie czy odprawić Mszę Św. no bo przecież ludzie czekają... itd... Jan Paweł II mówił: "Chrystus potrzebuje kapłanów, którzy są dojrzali i mężni, zdolni do prawdziwego ojcostwa duchowego".


B
C
E
P
U
S
M- MATRIMONIUM

MATRIMONIUM – sakrament miłości dwojga ludzi ku Miłości Bożej



1. Dlaczego Bóg przeznaczył sobie nawzajem mężczyznę i kobietę ?
Na początku było tak… Bóg stworzył mężczyznę, aby władał całą ziemią, wszystkim co stworzył wcześniej. Jednak aby mężczyzna nie czuł się samotny stworzył mu towarzyszkę – kobietę. Bóg, który jest Miłością i stworzył człowieka z miłości, powołał go także do miłości. Zadaniem ich w koncepcji Boga jest zawarcie małżeństwa, a następnie zrodzenie i wychowanie potomstwa. W małżeństwie mężczyzny i kobiety chodzi o to, aby „nie byli już więcej dwoje, ale jednym ciałem” ukazując jedność i dopełnienie jakie między nimi zachodzi.

2. Dlaczego w Kościele nie ma rozwodów?
Ponieważ nowożeńcy (dorośli i dojrzali ludzie) przysięgają w kościele przed Bogiem, MIŁOŚĆ, WIERNOŚĆ I UCZWIWOŚĆ MAŁŻEŃSKĄ ORAZ, ŻE CIĘ NIE OPUSZCZĘ, AŻ DO ŚMIERCI, a kapłan mówi "co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela". Związek małżeński jest święty i nie należy go przerywać. W uzasadnionych przypadkach po bardzo dokładnym rozpatrzeniu historii związku przed sakramentem oraz tego jak dana osoba funkcjonuje w małżeństwie, Papież może stwierdzić, że małżeństwa w ogóle nie było więc nie obowiązuje ich przysięga... DLATEGO NIE ROZWÓD!!! ALE STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI!!! EWENTUALNIE

3. Czy chrześcijanin-katolik może poślubić wyznawcę innej religii ?
Dla wierzącego katolika poślubienie i życie w związku z wyznawcą innej religii może być trudne, zarówno dla jego własnej wiary, jak również dla mających się urodzić dzieci. W poczuciu odpowiedzialności za wierzących Kościół katolicki widzi w różnicy religijnej przeszkodę do zawarcia małżeństwa. Ważne zawarcie takiego związku ma miejsce wtedy, gdy wcześniej uzyska się zezwolenie usuwające tę przeszkodę (dyspensę). Takie małżeństwo nie jest sakramentalne, ale tylko dla wyznawcy innej religii. Dla Katolików jest to sakrament – obdarza Łaską i jest nierozerwalny.

4. Dlaczego Kościół sprzeciwia się homoseksualistom?

Nie samym homoseksualistom ale homoseksualizmowi... jako chorobie (chociaż WHO przestało nazywać to chorobą w jedną noc) zjawisku! Związki te są bowiem „sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane.”(KKK 2357) „Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością, a także unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.” (KKK 2358) „Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one – stopniowo i zdecydowanie – do doskonałości chrześcijańskiej.” (KKK 2359)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz